Potrošnja hrane i pića u BiH instutucijama koje snabdijeva Služba za zajedničke poslove BiH ove godine premašiće 1,8 miliona maraka, a iz već raspisanih tendera vidi se da će trpeza državnih službenika biti znatno bogatija od one koju svojim zaposlenicima i korisnicima mogu da priušte druge javne ustanove. Služba snabdijeva Parlamentarnu skupštinu, Predsjedništvo, Vijeće ministara, ministarstava i druge institucije BiH smještene u kompleksu zgrada institucija BiH.

Državnim službenicima na raspolaganju će biti 26 vrsta konzervisanih proizvoda, od ajvara, raznih kompota, maslina, te mnogobrojnih vrsta povrća, dok se ništa od toga ne nalazi se u nabavci hrane za javnu ustanovu „Djeca Sarajeva“. Poređenja radi, zaposlenici u BiH institucijama mogu da biraju između 11 vrsta ribe (losos, jastog, pastrmka..) dok je jedina riba koja se servira mališanima u vrtiću „Djeca Sarajeva“ tuna u ribljem ulju. Takođe, u vrtiću se od mesa nabavlja  juneći but bez kosti, okošteno pileće i pureće meso, te pileći file. S druge strane, zaposlenici u BiH institucijama imaju na raspolaganju razne vrste junećeg mesa uključujući ramstek, zatim su tu i razne vrste telećeg, janjećeg (but, rebra, prsa, kotlet…)  i pilećeg mesa kao i sudžukice, biftek, te ćevapi. Služba za zajedničke poslove institucija BiH je imala je i zasebne nabavke raznih vrsta svinjećeg i pilećeg mesa – i to samo prve klase. Od mliječnih proizvoda, vrtić “Djeca Sarajeva“ najviše nabavlja trajno mlijeko, mileram i voćni jogurt, te još nekoliko vrsta namaza i sireva (topljeni i bijeli punomasni), dok su sirevi mozzarela, gorgonzola, livanjski, parmezan, mascarpone, travnički, edamer i dimljeni sir najzastupljenije vrste mliječnih proizvoda u BH institucijama.

Pored osnovnih namirnica kao što su meso, te voće i povrće, Služba za zajedničke poslove institucija BIH nabavljala je i sladoled u ukupnoj vrijednosti od 2.256,00 KM, pa je tako nabavljan sladoled sa Milka čokoladom i lješnjacima, Chocomania sladoled, Tropico kao i druge vrste sladoleda kojima su se zaposlenici u ovim institucijama mogli počastiti. S druge strane, mališani u vrtiću nisu imali takvu privilegiju, jer se prema njihovom planu nabavki sladoled uopšte ne nabavlja.

Razlika u raznovrsnosti namirnica tek se vidi kada se pogleda nabavka ostalih prehrambenih proizvoda u Službi za zajedničke poslove institucija BiH, gdje se nabavlja Nutella, Bajadera, razne kobasice, čips, rahatlokum, slani štapići kao i razne vrste tjestanine, jaja, ulje, marmelade, paštete i slično, dok se u vrtiću mimo osnovnih namirnica nabavlja jedino čokoladni puding.

Prema informacijama datim u tenderskoj dokumentaciji za nabavku i isporuku hrane i pića u vrtiću „Djeca Sarajeva“, u 2019. godini će se potrošiti 477.400,00 KM. Nabavka je podijeljena na 7 lotova koji obuhvataju mlijeko i mliječne proizvode, pekarske proizvode, svježe meso, zamrznuti program, bezalkoholna pića, voće i povrće, te ostale prehrambene proizvode. Nabavka hrane i pića za BiH institucije je dosta komplikovanija i podijeljena je u 18 kategorija, od mliječnih proizvoda, mesa do toplih napitaka. Sveukupna vrijednost tih nabavki procijenjuje se na 1.874.500,00 KM.

* Praćenje pojedinačnih postupaka javnih nabavki rezultat je projekta “Da javne nabavke budu javne