U svijetu fiskalne discipline, Bosna i Hercegovina često se poredi s avanturom traženja izgubljenog blaga – samo što umjesto zakopanih kovčega, tražimo izgubljene prihode od poreza. Kao da smo u lov na blago poslali ekipu koja nikad nije čula za karte, kompas ili čak blago! Ali ne brinite, ovdje ne tražimo blago, već uredno plaćene poreze kroz proces poznat kao fiskalizacija. 

Dakle, dobrodošli u zemlju gdje se fiskalizacija ne događa jednom za sva vremena, već izgleda više kao ponovljeno igranje igre “Potraga za izgubljenim prihodima” – samo bez nagrada. U ovoj avanturi, istražujemo kako se Bosna i Hercegovina, s oba entiteta i Brčko Distriktom, suočava s izazovima fiskalizacije, uz malo humora i nadanja da ćemo na kraju pronaći naše ‘izgubljene blagajne’. Spremni za avanturu?

Geneza ove priče seže u 2009. i 2010. godinu, kada su u oba entiteta Bosne i Hercegovine, te nešto kasnije u Brčko Distriktu, najavljivane promjene u vezi s fiskalizacijom. Fiskalizacija je postala imperativ u modernom društvu kao sredstvo za suzbijanje sive ekonomije, poboljšanje poreske discipline i povećanje prihoda od poreza. Danas, kada pogledamo unazad vidimo da postojeći sistem fiskalizacije u Republici Srpskoj nije dao očekivane rezultate zbog tehničke zastarjelosti fiskalnih uređaja, nedostatka stroge kontrole, nedovoljnog obuhvata ekonomskih aktivnosti i nedostatka edukacije i svijesti o važnosti fiskalizacije. Ovi nedostaci ističu potrebu za reformom sistema kako bi se osigurala veća efikasnost, transparentnost i poštovanje zakonske regulative.

Već nekoliko godina se govori o inovacijama u sistemu fiskalizacije, te da bi se donošenjem novih Zakona  o fisklalizaciji moglo uticati na iste. U Federaciji Bosne i Hercegovine, novi zakoni su još uvijek u fazi nacrta, dok je Republika Srpska već otišla korak dalje. Zakon o fiskalizaciji je usvojen početkom 2022. godine i objavljen u Službenom glasniku u februaru iste godine. Međutim, iz tehničkih razloga, primjena zakona se odužila. Prvo je došlo do odgode zbog pandemije COVID-19, a zatim su se pojavili problemi sa sistemom javnih nabavki oko nabavke softvera. Sada, nakon što su ti problemi riješeni, stvoreni su uslovi za implementaciju ne baš tako “novog” Zakona.  

Nedavno, 30.1.2024. godine je u Službenom glasniku RS br. 10/24 objavljena Uredba o djelatnostima za čije obavljanje ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko elektronskog fiskalnog uređaja.  Ovom Uredbom definisano je koje djelatnosti su oslobođene nove fiskalizacije. Pa, prema Uredbi, oslobođene djelatnosti su:

  • Vazduhoplovni prevoz putnika, u dijelu koji se odnosi na međunarodni saobraćaj;
  • Pružanje bankarskih usluga i usluga osiguranja, osim djelatnosti mjenjačnica;
  • Djelatnosti advokata koji su članovi Advokatske komore Republike Srpske;
  • Djelatnosti kockanja I klađenja;
  • Djelatnosti vjerskih organizacija;
  • Prodaja poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na sopstvenim porodičnim poljoprivrednim gazdinstvima direktno krajnjem potrošaču u proizvodnim objektima, seoskih i porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, te prodaja sopstvenih poljoprivrednih proizvoda na tezgama na tržnicama i otvorenim prostorijama.

Zašto je sve ovo važno? Prvo, manje je oslobođenih djelatnosti, drugo, novi sistem će biti moderniji, također, obuhvat će biti širi, uključujući sav promet, ne samo izvršeni promet, izvršene isporuke dobara i usluga, evidentiraće se primljeni avansi za buduće isporuke dobara i usluga, kao i sada evidentiraće se svaki promet bez obzira na to kako je naplaćen, u gotovini, bezgotovinski, virmanski, karticom kako god kupac kod vas tu nabavku plati postojaće obaveza da se to evidentira.

Biće uspostavljen strožiji sistem nadzora, koji će omogućiti praćenje svakog pojedinačnog računa u realnom vremenu. To također znači da veleprodaja neće biti oslobođena fiskalizacije, a također se ne spominju ni tradicionalni zanati ni prodaja preko automata.  Sve ovo će  biti od interesa i za poslovne subjekte u Federaciji BiH jer su to za njih predstojeće aktivnosti.

Što se tiče same primjene, Poreska uprava Republike Srpske već sada najavljuje Pravilnik o dinamici fiskalizacije (u daljem tekstu Pravilnik) i  početak testne faze softvera krajem februara, a prava primjena se očekuje od maja 2024. godine za postojeće subjekte fiskalizacije. Poreska uprava RS će u narednom periodu objaviti javni poziva za postojeće subjekte fiskalizacije da se prijave na isti i započnu sa procedurom. Prijava će se obavljati u elektronskoj formi. Druga grupa obveznika (koji prema novoj Uredbi nisu oslobođeni postupka fisklalizacije) ulaze u sistem iduće, 2025. godine. Oni će se fiskalizovati prema gore navedenom Pravilniku. 

Značajna razlika u odnosu na prethodne faze fiskalizacije je to što će nova softverska rješenja koja će pomoći realizaciji novog sistema biti finansirana javnim sredstvima. To znači da poslovni subjekti neće biti izloženi dodatnom trošku kao u prethodnoj, jer će Vlada Republike Srpske finansirati novo softversko rješenje. Iako će troškovi biti pokriveni iz budžeta, važno je imati na umu da to ipak na kraju plaćaju građani te da se u odnosu na navedeno o prethodnoj fiskalizaciji treba staviti naglasak na procjenu učinka i testiranje samog sistema kako bi isti dao efekte koje sistem fiskalizacije implicira.